Typy Mumia
Mumio ľudia rozdeľujú a nazývajú rôzne – väčšinou podľa miesta výskytu alebo zafarbenia. Obchodné názvy potom orientáciu zamlžujú ešte viac.
A tak poznáme: železné mumio, taktiež nazývané červené alebo zlaté, ktorého zafarbenie je spôsobené práve nežiaducim zvýšeným obsahom železitých prímesí. Ďalej je známe medené mumio so zvýšeným obsahom medi, lišajníkové mumio ako produkt látkovej výmeny lišajníku a živičné mumio.
Nejde pritom o podobné názvy pre rovnakú vec. Ľudia majú tendenciu zjednodušovať, podobné nazývať podobným názvom a používať zažité názvy. Pripomína to situáciu, keď sa všetkým kopírovacím strojom hovorilo xerox a každý obchodník Vám bude tvrdiť že práve ním ponúknutý tovar je originál.
Jediným kritériom kvality Mumia je jeho čistota, to znamená neprítomnosť prímesí a taktiež miesto zberu. Pri čistení skutočného Múmia nie sú používané žiadne organické rozpúšťadlá, iba čistá voda.
Zdrojom najkvalitnejšieho Mumia je v súčasnosti Kyrgyzstan, kde jeho výroba dokonca podlieha štátnej kontrole kvality a čistoty. Výborným zdrojom sú takisto krásne Altajské hory, Altai.