Žalúdočné a dvanástorníkové vredy
Mumio má antihistamínový a protizápalový účinok, podporuje metabolizmus žalúdočnej sliznice a tlmí bolesť.
Je dokázané úplné hojenie vredového čapu, po 20-22 dňoch úplne miznú dystrofické zmeny žalúdočnej a dvanástorníkovej sliznice, sprevádzané opuchmi. Po 8-12 dňoch Mumio odstraňuje zápal sliznice a normalizuje jej výživu.
- ak je ich sekrécia zvýšená, Mumio sa užíva 1,5 hodiny pred jedlom
- pri zníženej sekrécii 30 minút pred jedlom
- pri normálnej sekrécii 45-50 minút pred jedlom
Dĺžka kúry závisí na priebežnom stave a zlepšení, zväčša však u žalúdočných vredov 25-35 dní, u dvanástnikových vredov 20 - 25 dní. Na jar a na jeseň je vhodné nasadiť preventívne kúru v dĺžke 20 dní po 0,1 g Mumia dvakrát denne. Alkohol, tabak a dráždivé potraviny sú vylúčené.
Dávkovanie je nutné presne dodržať, pretože Mumio v malých dávkach povzbudzuje tvorbu katecholamínov, a vo veľkých množstvách ju potláča. Katecholamíny sú skupina dôležitých látok v organizme (napr.adrenalín, noradrenalín, dopamín), ktoré pôsobia ako neurotransmitery v nervovom systéme (vegetatívnom, ale aj v mozgu).
Pri silnom podráždení zdravého žalúdka sa v jeho stenách výrazne zvyšuje obsah adrenalínu a noradrenalínu. Len v tomto prípade sú malé dávky neúčinné a treba aplikovať vyššie dávky (jednorázovo až 0,5 g) Mumia, pretože tento nárast potláčajú a podporujú inaktiváciu katecholamínov. Pri vredovom ochorení žalúdka a dvanástnika sa ale hladina katecholamínov prudko znižuje, čo sekundárne postihuje výživu tkanív. Vysoké dávky Mumia by tento nežiaduci stav ešte zhoršovali. Malé dávky Mumia preto podporujú tvorbu katecholamínov a zabezpečujú výrazný účinok.